Zastosowanie ozonu i promieni UV w uzdatnianiu wody
Na rynku pojawia się coraz więcej technologii basenowych, służących głównie do uzdatniania wody, przez wzgląd, na które stosowanie zwykłego chloru powoli staje się już przeszłością. Jedną z takich technologii są systemy łączące lampy UV z modułami ozonowymi. Jak działają takie uzdatniacze wody i gdzie najczęściej znajdują zastosowanie?
Jak przebiega dezynfekcja wody z użyciem promieni UV i ozonu?
Ozon i lampy UV już osobno dają znakomite rezultaty, jeśli chodzi o uzdatnianie wody basenowej. To drugie często jest nawet stosowane do oczyszczania wody pitnej, co pokazuje, jak skutecznie lampy UV zabijają wszelkiego rodzaju bakterie. Z kolei ozon jest znany jako jeden z najsilniejszych związków bakteriobójczych. Dlatego też połączenie ich w jeden system oczyszczający pozwala pozbyć się praktycznie wszystkich mikroorganizmów z wody. Zanieczyszczenia, których nie zdoła usunąć ozon, zostają usunięte przez promieniowanie ultrafioletowe i na odwrót. Przy okazji, światło UV wchodzi w reakcję z wytwarzanym ozonem, szybko zamieniając go w czysty tlen. Dzięki temu ekskluzywne baseny z systemem uzdatniającym UV-ozon są nie tylko krystalicznie czyste, ale posiadają wokół siebie bardzo rześkie powietrze.
W jakich miejscach stosuje się oczyszczanie wody ozonem i promieniami UV?
Omawiana technologia basenowa jest używana zarówno przez właścicieli publicznych basenów, liczne przedsiębiorstwa, jak i posiadaczy basenów prywatnych. System łączący lampy UV i generatory ozonu świetnie radzi sobie podczas oczyszczania między innymi:
- małych i dużych łaźni;
- basenów hotelowych;
- jacuzzi;
- basenów do hydromasażu;
- stawów i małych jezior.
Warto też wspomnieć, że montaż takiego systemu uzdatniania jest możliwy praktycznie wszędzie, a jego stosowanie nie ma żadnych efektów ubocznych.